İçeriğe geç

Adobe Audition 2018 İndir Son Sürüm

adobe-audition-02-700x400.png (700×400)

Profesyonel ses editörü ve post prodüksiyon süiti

Adobe Audition hayatına Cool Edit Pro adında basit bir ses editleme programı olarak başlamıştı; ta ki Adobe, müzik yaratma yazılımlarında büyük para olduğunu fark edinceye kadar.

Adobe Audition, Adobe ürünlerinden bekleyeceğiniz tüm inceliğe sahip bir çoklu parçalı kayıt stüdyosu; ancak yeni başlayanların teknik jargon içinde bocalamasına yol açabilir.

İlk yüklemenin ardından Adobe Audition sabit diskinizdeki uygun ses formatlarını arıyor ama size hangi dosya türlerini programla eşleştirmek istediğinizi de soruyor. Yoksa program sabit diskinizdeki her bir ses dosyasını belirler, Adobe Audition kütüphanenizi de içinden çıkılmaz bir hale dönüştürürdü.

Adobe Audition temiz bir arayüze sahip, etkin pencerelerin sınırları kırmızı bir hatla belirleniyor. Her pencere Dosya, Efektler, Ana ve Mikser bölümlerini ayrı tutabilmek için sekmelerle ayrılmış ve aralarında kolay geçiş imkanı sunuyor. Eğer görünüm hoşunuza gitmediyse, programın Panel Kilidini Aç seçeneğiyle bu pencereleri ayırıp kendi tercihinize göre bir konuma getirebilirsiniz. Yaptığınız ayarları, üzerinde çalıştığınız projenin türüne göre çalışma şablonu olarak da kaydedebilirsiniz.

Adobe Audition’dan en iyi şekilde faydalanabilmek için çok iyi bir ses kartına ihtiyacınız var. Ne yazık ki MIDI desteği isteyenler için Adobe çok fazla bir şey sunmuyor ve birçok kullanıcı bunun, programın en karmaşık ayarlarından biri olduğunu belirtiyor.

Adobe Audition’da yer alan tüm ses editleme olasılıklarından bahsedebilmek için, ses kompozisyonu ve sıkıştırmanın teknik detaylarına girmemiz gerekir; ama kısaca, kavranması gereken dört temel mod var. İlki, dalgaları grafik olarak gösteren Dalga Biçimi Göstergesi. İkincisi, frekans aralığını renklerle gösterenSpektral Frekans GöstergesiLogaritmik Gösterge de tam olarak aynı işi görse de, adından da anlaşılacağı gibi dalgaları Logaritma olarak görüntülüyor. Ayrıca mükemmel senkrona sahip stereo ses yaratabilmeniz için Spektral Pan Göstergesi ve Spektral Faz Göstergesi bulunuyor.

Ses editleme, pek çok ses ve görüntü kurgulama programlarında da gelenek haline geldiği üzere kes ve yapıştır işlevleriyle gerçekleştiriliyor. Basitçe, in ve out noktaları belirleyerek istediğiniz hale gelene kadar sesi kesip yapıştırıyorsunuz. Ancak, Adobe Audition çok daha ileri düzeyde bir program çünkübeat kalıplarını ve ritimleri belirleyerek uygun şekilde in ve out noktaları yerleştiriyor. Ancak bu işlevi kullanabilmek için Yardım rehberini derinlemesine incelemeniz gerekecek (neyse ki açık ve detaylı hazırlanmış). İsterseniz ses editleme alanında yeni sayılabilecek bir işlev olan Frekans Aralığı Düzenlemeyi de kullanabilirsiniz. Bu işlev dalgayı bütün olarak ele almak yerine sesteki belirli frekansları düzenlemenizi sağlıyor. Tabii programdaki bir yığın efekt sayesinde seslere kompleks distortion’lardan ses kaydıran belirli frekanslara, pek çok şey ekleyebilirsiniz.

Adobe Audition bir dizi yeni özellikle güncellenmiş. Aralarından en dikkat çekenleri ise Adobe’un geliştirilmiş çoklu parça editleme becerisi ile, eklediği yeni efektler ve güçlendirilmiş ses azaltma özelliği. Ayrıca faz düzeltme araçlarıyanında VSTi sanal enstrüman desteği ve yerel 5.1 surround desteği de eklenenler arasında. İyileştirilen çoklu parça editleme süiti, zaman kazandırmak ve tutarlılığı sağlamak amacıyla, klipleri gruplayarak Çoklu Parça Görünümü’neyerleştiriyor. Böylece kırpma ve fade çok daha kolay yapılıyor. Tüm bunların dışında, tüm ses dosyalarını tek bir grup olarak kaydedip, belirli dosya formatları, konumları, dosya adı şablonları ve çok daha fazlasını uygulayabilirsiniz.

Adobe Audition, çoklu parçalı ses prodüksiyonu işini ciddiye alanlar için tasarlanmış, son derece gelişmiş bir program. Eğer basit bir ses editörü arıyorsanız, bu programı fazla gelişmiş bulabilir ve sinirlerinizi bozabilirsiniz. Ama eğer profesyonel editörlük işine el atmak istiyorsanız, Adobe’un kapsamlı yardım rehberi sayesinde bu zengin ve kompleks programdan en iyi şekilde faydalanabilirsiniz.

Artıları

  • Çoklu parça editlemeyi desteği
  • Temiz, sekmeli arayüz
  • Frekans düzenleme olanağı
  • Yerel 5.1 surround ses desteği

Eksileri

  • MIDI desteği kafa karıştırıyor
  • Kolay editleme için ‘basit’ mod yok
  • Uzun kurulum süresi
  • CD yazma aracı yok

Adobe Audition 2017 İndir

Alternatif indirme linki

Boyut: 308 MB

Lisans: Demo

1 Bu sayfaya yorum yaz

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir