Commandos: Strike Force

Taktiksel strateji oyunlarının efsane ismi Commandos bu defa FPS olarak geri döndü. Ama stratejik üstünlüğünden ödün vermeyerek bunu başardı.

Commandos: Strike Force oyununda bir grup asker sırt sırta vererek çeşitli görevleri yerine getiriyor. Bir Sniper, bir Spy ve bir de Green Beret olmak üzere üç karakterimiz var ve bunların hepsini yönetebiliyoruz. Aralarında geçiş yapmak için TAB tuşuna basmak yeterli.

Görevler sırasında bu üç karaktere de işimiz düşebiliyor. Mesela düşman hattının Sniper askerini öldürmek için önce bizim Sniper devreye girip işini bitiriyor. Ardından Green Beret isimli ölüm makinesi pardon dövüş makinesi düşmana dalarak  Allah ne verdiyse tekme tokat acımadan işlerini bitiriyor.

Spy ise çeşitli görevlerde kılık değiştirip düşman hattına sızıyor ve önemli görevleri yerine getiriyor. Ama bu noktada oyunun yapay zekasının ne kadar ileri seviyede olduğu ortaya çıkıyor. Çünkü kılık değiştirdiğiniz askerin rütbesi eğer yanınıza gelen düşman askerinkinden üstünse sizin casus olduğunuzu anlamıyor. Ama eğer sizden yüksek rütbeli bir asker gelirse önce bir şüphelenme anı oluyor ve kafasının üzerinde saat  simgesi görünüyor. Belirli bir sürede oradan kaçmazsanız sizin casus olduğunu anlayıp tüm askerler saldırıya geçiyor.

Ayrıca düşman hattındayken sizi bir kere gören ve daha sonra göremeyen askerin üzerinde sarı ışık yanıyor, sizi görüp fark eden askerlerde kırmızı ışık yanıyor, sizi hiç görmeyenlerde ise yeşil ışık yanıyor.

Bana sorarsanız oyunun bu FPS sürümü önceki stratejik taktiksel bölümlerden çok daha keyifli, heyecanlı ve kaliteli olmuş. Zaten grafik kalitesi ve seslendirme muhteşem. Mutlaka oynayın.

Olumlu Yanları

  • Klasikleşen Commandos oyunlarının unsurları hala mevcut

Olumsuz Yanları

  • Oyunun yapay zekası genel anlamda iyi fakat düşman askerinin yapay zekası daha iyi olmalıydı

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: