İçeriğe geç

IDM Gezginler İndir – İnternetten Dosya İndirme Yöneticisi Programı İnternet Download Manager Ücretsiz Bedava İndir

Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz gibi IDM programı şuanda dünyanın en popüler ve en çok tercih edilen indirme yöneticisidir. Fakat bu programın ücretli olduğunu ve elinizde serial (ürün anahtarı)  olmadığı sürece kullanamayacağınızı söylememe gerek yok.  Programın ücreti bugün itibariyle tam 30 dolar yani türk lirasıyla en az 60 lira. Bu da demek oluyor ki, yasal yollardan bu programı satın alıp kullanacak kişi sayısı ülkemiz şartlarını göz önünde bulundurduğumuz zaman çok çok azdır. Hele öğrenci arkadaşlarımız veya asgari ücretle çalışan kardeşlerimiz bir programa bu kadar parayı sittin sene vermez.

Bunun yerine genellikle IDM yi Google’da aratırken yanına “full indir”  yazarak aratır ve crackli versiyonunu indirmeye çalışır. Fakat bunu yapmanızı kesinlikle tavsiye ETMİYORUM.   Çünkü birincisi crackli programların yüzde doksan dokuzu içinde bir yada birden fazla zararlı yazılım taşır (virüst, trojan, spyware vs.) ve kişisel bilgilerinizi çalabilir veya bilgisayarınızı bir şekilde eninde sonunda çökertir. İkincisi nedeni ise, programı kullanmaya başladıktan bir süre sonra (birkaç gün yada bir iki hafta diyebiliriz)  otomatik güncelleme işlemine geçer ve bu şekilde kullandığınız programın yasal değil korsan sürümü olduğunu anlar ve artık kullanamazsınız. Bir daha IDM’yi kaldıracaksınız, sonra arkada bıraktığı izleri sileceksiniz (mesela kayıt defterindeki serial girdisi) ve bilgisayarı yeniden başlatıp IDM’yi tekrar kurmaya çalışacaksınız. Yani ölme eşeğim ölme 😀 

Not: Arkadaşlar sayfanın başlığnda IDM indir yazdığım için kimseyi kandırmak istemem. Madem buraya IDM’yi indirmek için geldiniz ve hemen yükleyip kaçmak istiyorsunuz o zaman programın en son Türkçe versiyonunu indirmek için tıklayınız. Ama yok eğer ben artık IDM bağımlığından kurtulmak istiyorum ve IDM’nin yaşattığı problemleri aşmak istiyorum diyorsanız, bence bu tarihi fırsatı kaçırmayın ve yazının devamını mutlaka okuyun. Sonuçta siz karlı çıkacaksınız…

Peki ya ne yapacaksınız? Bunun bir çözümü yok mu?

Elbette var arkadaşlar, demokraside çareler tükenmez. Ben de uzun yıllar IDM’yi kullanan biri  olarak (yaklaşık 4 yıldır kullanıyorum) yukarıda söz ettiğim sorunları sürekli yaşadım. Daha sonra programı satın aldım kullandım fakat bu sene tekrar satın almayı gözüm yemedi. Bunun yerine alternatif çözümler aramaya başladım ve yabancı teknoloji sitelerini araştırmaya koyuldum. Yaptığım incelemeler sonucunda dünyanın en ünlü program sitelerinin de hemfikir olduğu üzre ücretsiz en iyi dosya indirme yöneticisinin EagleGet olduğuna karar verdim. Son 6 aydır EagleGet kullanıyorum ve çok memnunum. En ufak bir sorun bile yaşamadım. Sonuçta EagleGet programını yapanlar ve bu işten para kazananlar benim babamın oğlu değil 😀 Zaten program ücretsiz ve çok kaliteli olduğu için sizlerle paylaşıyorum. Aşağıdaki pencerede gördüğünüz gibi program Türkçe’dir ve arayüzü son derece basit, anlaşılır ve kolay kullanılır bir tasarıma sahiptir.

eagleget-indir.jpg (849×602)

EagleGet programı bağımlısı olduğumuz IDM’nin yaptıklarının yüzde doksanını çok rahat yapabiliyor. Bir kere indirme hızı çok yüksek ve o konuda hiçbir sıkıntı yaşamazsınız. İkincisi tıpkı IDM’de olduğu gibi EagleGet programı da internetten izlenen her online video için hemen video penceresinin sağ üst köşesinde tıkladığınız an videoyu bilgisayarınıza indirmeye yarayacak bir “Download” butonu bulundurur. Yine aynı IDM’de olduğu gibi internetten indirmeye çalıştığınız her dosya için anında otomatik olarak devreye girer, kendi penceresi açılır ve sizden indirme işlemine başlamak için onay ister ve siz de “indir” butonuna bastığınız an son sürat indirmeye başlar.

EagleGet programının IDM’de olduğu gibi indirme hızını sınırlama (limit koyma), her tarayıcıya entegre olarak kendi eklentisini kurma ve otomatik bir şekilde sorunsuz çalışma, Türkçe dil desteği,  aynı anda kaç tane indirme işleminin yapılacağı gibi daha birçok özellik de bulunmaktadır. Dediğim gibi, zaten indirme hızında IDM’den hiçbir şekilde geri kalır yanı yok. Üstelik son zamanlarda IDM programı artık Googel Chrome gibi tarayıcılarla çok sık bir şekilde problem yaşamaktadır. IDM her güncellendiğinde veya kullandığınız tarayıcı her güncellendiğinde  sorun yaşama şansınız yüksektir.

Kısacası IDM’de sevdiğiniz her özellik aslında EagleGet programında da var. Fakat IDM’de olup da EagleGet’de olmayan özellikleri de siz zaten normal şartlarda hayatta kullanmazsınız. Bu özellikler ileri seviye bilgisayar kullanan bir avuç insanın işine yarayan özelliklerdir. Mesela ben yıllardır profesyonel şekilde bilgisayar kullanıyorum fakat henüz bahsettiğim o birkaç özelliği hiç kullanmadım.

Yani sözün özü; IDM’ye boşuna para vermenize hiç gerek yok. EagleGet’i ücretsiz indirin ve kafanız rahat olsun.   Programı aşağıdan tamamen ücretsiz olarak indirip ömür boyu bedava kullanabilirsiniz.

Boyut: 4.9 MB

indir

Eğer EagleGet programının Portable (yani taşınabilir kurulumsuz) versiyonunu indirmek isterseniz buraya tıklayınız (boyut 5MB).

Not: Programı Chrome tarayıcısına doğru bir şekilde entegre etmek için bu iki adıma mutlaka uyun. Aksi takdirde tıpkı IDM’de olduğu gibi Chrome ile sorun yaşayabilirsiniz. Öncelikle programın kurulumu bittiğinde Chrome eklentisi de otomatik olarak yüklenecektir. Fakat siz Chrome eklentilerine gidip aktifleştirmediğiniz sürece pasif kalacaktır. İlk olarak Chrome tarayıcısının aşağıdaki resimde gösterdiğim menüsüne tıklayarak eklentiler sayfasına gidin.

12-1-2014 08-50-24

Daha sonra EagleGet eklentisinin ayarının olduğu satıra gelin ve tıpkı aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kutucuları işaretleyin ve kapatın. Hepsi bu kadar. Artık güle güle kullanabilirsiniz.

12-1-2014 08-47-51

Eğer EagleGet programını kullanmayı bilmiyorsanız, hiç sorun değil. Aşağıda resimli olarak anlatılmış EagleGet kullanma kılavuzu resimli anlatım şeklinde mevcuttur. Çok işinize yarayacağına eminim. Son derece basit ve anlaşılır şekilde anlatılmıştır. 

EagleGet Nasıl Kullanılır 

eagleget-362x260-custom[1]

EagleGet ile indirmeleri Otomatik Kategorize Etme


EagleGet dosya türünü (multimedya, belge, sıkıştırılmış veya çalıştırılabilir dosyaları) bağlı olarak ayrı klasörler halinde indirme otomatik kategorilere ayırabilirsiniz. Bu özelliği etkinleştirmek isterseniz, aşağıdaki adımları kullanın:

1. EagleGet başlatın, “Ayarlar” ı tıklayın.

ayarlar-538x380[1]

2. Genel sekmesi altındaki “Otomatik indirme kategorize” kutusunu işaretleyin.

ayarlar-2[1]

3. Kategoriyi seçin ve sonra için varsayılan indirme klasörü seçin.

4. Ayrıca, tam, ekleme, düzenleme veya bunları kaldırarak indir kategoriler özelleştirebilirsiniz.

5. Yapılandırmaları onaylamak için Kaydet ‘ i tıklayın.

EagleGet Otomatik İndirme Önleyin


EagleGet Krom, IE, Firefox ve Opera indirme linkleri tıkladığınızda otomatik olarak dosya indirme başlar. Geçici veya kalıcı olarak aşağıdaki yöntemi kullanarak EagleGet gelen otomatik indirme engelleyebilirsiniz.

1. EagleGet başlatın, Ayarları tıklayın.

ayarlar-538x380[1]

2. Tarayıcı izleme sekmesini seçin.

3. Metin kutusuna “şu siteler takip etmeyin”, otomatik olarak indirmek istemiyorum web adreslerini ekleyin.

ayarlar-3-450x380[1]

4. Eğer EagleGet, bir tarayıcıdan indirme işlemi yapmak istemiyorsanız. Tarayıcı Entegrasyonu bölününden işareti kaldırmanız yeterli.

ayarlar-4-450x380[1]

Not: tarayıcı entegrasyonu veya kapattıktan sonra, tarayıcınızın yeniden başlatmak için unutmayın.

EagleGet Sessiz Mod nedir?


EagleGet en yeni sürümü Sessiz Mod (veya “Oyun Modu”) tanıttı. Bir film izlerken / tam ekran çevreye (veya bu gibi başka senaryolar) bir oyun oynuyorsanız, bu özellik sizin için yararlı olacaktır.

Bir kez Sessiz Modu etkinleştirildiğinde, EagleGet artık diyaloglar (URL tıklandığında “Dosya Ekle” iletişim dahil) herhangi bir pop göstermek veya herhangi bir ses bildirimleri oynayacak, yüzen TaskMonitor de gizli olacaktır.

Bu özelliği devre dışı açmak ya da iki yolu vardır.

Metod 1

EagleGet Ana Menü üstüne tıklayın, ya da sağ TaskMonitor / vazife tıklayın, “Sessiz Mod” (veya “Çıkış Sessiz Modu”) seçin.

sesiz-mod[1]

Metod 2

EagleGet ana penceresinde “Ayarlar” butonuna tıklayın, ve sonra Ayarlar penceresinde “Notification” sekmesine geçin. Bu “Sessiz Mod” onay kutusunu bulacaksınız. Lütfen Dikkat Eğer Sessiz Modu aktif bir zamanlar “Bildirim” sekmesi altında diğer seçenekleri devre dışı bırakılır.

sesiz-mod-2-445x380[1]

Evrensel Çekim Modu nedir?


EagleGet en yeni sürümü Chrome ve Firefox entegrasyon artırır Evrensel Çekim Modu, tanıttı, ve temel Opera için entegrasyon (Presto), Maxthon ve daha tarayıcılar sağlar. Evrensel Çekim Modu etkinleştirerek, EagleGet hemen hemen her modern web tarayıcıları ile uyumlu olabilir.

çekim-modu-445x380[1]

EagleGet ana penceresinde “Ayarlar” butonuna tıklayın, ve sonra Ayarlar  penceresinde “Tarayıcı İzleme” sekmesine geçin. Sen “Universal Capture Mode” onay kutusunu bulacaksınız.

Evrensel Çekim Modu etkin, aşağıdaki yapılandırmaları geçici olarak kullanılamaz.
* ALT tuşu kullanma
* Pause tarayıcı izleme
* aşağıdaki siteleri takip etmeyin

Şifreli Sunuculardan Dosya İndirmek


EagleGet parola korumalı HTTP ve FTP sunucularından dosya indirme destekler. Eğer EagleGet ile HTTP ve FTP sunucuları şifre korumalı dosyaları indirmek istiyorsanız, sunucuya erişim haklarını elde etmek için aşağıdaki adımları kullanın.

1. Yeni indirme kutusunda aşağı üçgen simgesini tıklatın.

yeni-indirme-2[1]

2. Bağlantı sekmesine geçin ve “Sunucuya giriş yap” gölümüne kullanıcı adı ve şifresini yazın.

yeni-indirme-380x380[1]

EagleGet ile Sadece Web Video İndirmek


Eagleget video indirme konusunda oldukça başarılırdır. Bing, Facebook, Vimeo, Dailymotion, gibi bir çok web sitesindeki videoları indirebilirsiniz. iki farklı download manager kullanıyorsanız birini normal indirme, Eagleget ise sadece video indirmek için kullanabilirsiniz.

EagleGet URL bağlantılarını yakalayan özelliği devre dışı bırakmak için aşağıdaki adımları kullanın

1. EagleGet başlatın, “Ayarları” tıklayın.

2. “Tarayıcı İzleme” sekmesini seçin. “Universal Capture Mode” un işaretini kaldırın. “Şu dosya türlerini otomatik indir” dosya uzantılarını silin.

izleme-modu-445x380[1]

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir