libreoffice ekran görüntüsü ana pencere

LibreOffice 2018 Türkçe Son Sürüm İndir Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar

libreoffice ekran görüntüsü ana pencere

LibreOffice en iyi Microsoft Office alternatifidir ve içerisinde tüm temel ofis yazılımlarını içermektedir.

LibreOffice ücretsiz yazılımlardan oluşan bir pakettir ve içinde yazılı döküman oluşturmak yada tablosal çalışma sayfaları oluşturmak gibi işlerde kullanabileceğiniz ofis programları bulunmaktadır. Dilerseniz oluşturduğunuz dosyaları Microsoft Office paketine ait olan formatlarda kaydedebilirsiniz.

LibreOffice piyasadaki ücretli ve çok pahalı rakiplerinin yapabildiği her şeyi fazlasıyla yapıyor. Hatta düzenli olarak güncellenmesi hasebiyle onlardan daha iyi olduğunu bile söyleyebilirim.

Mesela Microsoft Word yerine Writer yazılımı, Microsoft Excel yerine Calc yazılımı, Microsoft PowerPoint yerine Impress yazılımı ve Microsoft Visio yerine de Draw yazılımını kullanabilirsiniz. Bunların hiçbirinin Microsoft Office içindeki muadillerinden en ufak bir eksiği yoktur. Bundan emin olabilirsiniz. Boş yere dünyanın parasını ödemek isterseniz, siz bilirsiniz.

LibreOffice Artıları

Tanıdık arayüz: Microsoft Office programlarının arayüz tasarımıyla çok benzediği için kullanırken hiç zorlanmıyorsunuz ve neyin nerede olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Çünkü tıpkı Microsoft Word, Excel ve PowerPoint yazılımlarında alıştığınız menüler ve araç düzeni bulunuyor. Örneğin bir konuyla ilgili araçlar aynı yerde gruplanmıştır.

Ekstra araçlar: LibreOffice programı çizim için, matematiksel formüller için ve veritabanı için ayrı ayrı programlara sahiptir. Hatta yeni bir veritabanı oluşturmak için işinizi kolaylaştıran bir sihirbaz aracı bile mevcuttur.

Kolay paylaşım: Bu programın varsayılan dosya formatı ODT olsa bile, dökümanları farklı formatlarda kaydedebilirsiniz. Mesela tüm Microsoft Office formatlarında kaydedebilir ve tüm Microsoft Office dosyalarını açabilir ve değiştirebilir. Dolayısıyla düzenleyebildiği ve görüntüleyebildiği dosyalar arasında xls, xlsx, ppt, pptx, doc ve docx gibi tüm Microsoft Office dosya türlerini sayabiliriz.

libreoffice tablo Calc programı

LibreOffice Eksileri

Sarmal yardım: LibreOffice’in yardım dosyaları çok az bilgi içerir. Aryıca kullanıcıların kendi aralarında bilgi alışverişi yapmaları için bir de tartışma sayfası bulunuyor. Fakat açıp bakarsanız bomboş bir sayfa olduğunu göreceksiniz çünkü bilgi girmeye izin vermiyor.

Java Runtime Environment gereksinimi: LibreOffice JAVA programının en son sürümünün bilgisayarda yüklü olmasını gerektiriyor. Çünkü örneğin yeni bir veritabanı oluşturmak için JAVA’nın en güncel sürümünün özelliklerini kullanıyor. Yani JAVA’yı yüklemeden LibreOffice programının tüm özelliklerinden yararlanamazsınız. Ama zaten genel olarak her kullanıcı JAVA’yı yüklediği için bunun sorun olacağını sanmıyorum.

LibreOffice inceleme sonucu

Microsoft Office için alternatif bakanlar daha fazla aramasın ve hemen LibreOffice yüklesin. Tüm uygulamaları kolayca erişilebilir ve iyi bir şekilde organize edilmiştir. İleri düzey kullanıcılar gelişmiş özellikleri kullanmak için JAVA programını mutlaka yüklemek zorunda. Fakat sıradan ev kullanıcılarının JAVA yüklemesine gerek yok çünkü temel araçları ve temel özellikleri sorunsuz kullanabilir.

LibreOffice 32-Bit İndirmek İçin Tıklayınız.
LibreOffice 64-Bit İndirmek İçin Tıklayınız.
Alternatif indirme linkleri:
LibreOffice resmi sitesinden indirmek için buraya tıklayınız.
Download.com üzerinden indirmek için buraya tıklayınız.
  • Kullanım Lisansı :Ücretsiz
  • Dosya Boyutu : 250,7 MB
  • Arayüz Dili :Türkçe
  • LibreOffice resmi web sayfasını ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: