İçeriğe geç

Picasa Türkçe Son Sürüm İndir

  • Grafik

Picasa’nın son sürümü yeni özelliklerle dolu

picasa-01-700x512.png (700×512)

Fotoğraf görüntüleyicileri söz konusu olduğunda, seçilebilecek birçok alternatif vardır. Picasa, Softonic’te her zaman favori bir program olmuştur. Bu yeni versiyon da Picasa’yı kesinlikle öncelikli tercihimiz haline getirdi.

Fotoğraflarınızı düzenleyin

Baştan sona yenilenen Google Picasa önceki versiyonlarla aynı arayüz yapısını korurken, fotoğraflarınızı Picasa Web Albümü eşzamanlama aracı sayesinde daha rahat bir şekilde hem çevrim içi hem çevrim dışı olarak yönetmeniz, düzenlemeniz ve göstermeniz için yeni özellikler sunuyor.

Picasa, tüm dizinli fotoğraflarınızı kullanışlı bir klasör yapısıyla gösteriyor. Programa tüm sürücüde fotoğraf taraması yapması için komut verebilir ya da belirli bir dizini seçebilirsiniz. Herhangi bir görüntüye çift tıklanması durumunda program, görüntüyü tam ekran olarak gösteriyor ve bir takım temel düzenleme araçlarını ekrana getiriyor. Bu araçlardan bazıları kırpma, düzleştirme, renk-ışık ayarlama ve kırmızı göz düzeltme.

Yeni özellikler

Picasa’nın yeni versiyonu, yüz tanıma ve jeo-etiketleme gibi heyecan verici bir takım yeni özellikler içeriyor. Bu özelliklerden ilki, Picasa’nın artık fotoğraf kitaplığınızı tarayabileceği, insanların yüzlerini tanıyıp çıkarabileceği ve son olarak tanınan yüzlere isim vermeye olanak sağlayacağı anlamına geliyor. Etiketlenecek bir sürü yüz ve yazılacak bir sürü ad olduğu için bu işlemin başlaması biraz zaman alıyor. Fakat Kişiler albümü altındaki İsimsiz etiket’e giderseniz yeni adlar ve yüzleri gruplar halinde ekleyebiliyor ve işi çok daha çabuk bir şekilde bitirebiliyorsunuz. Jeo-etiketleme özelliğini kullanmak ise Picasa’da yerleşik olarak bulunan Google Maps ile artık daha kolay. Jeo-etiketleme yapacağınız fotoğrafları seçin, “Yerler” butonuna tıklayarak Google Haritalar’ı açın, uygun yere gelin ve OK butonuna tıklayın.

Picasa Fotoğraf Görüntüleyicisini Windows varsayılan fotoğraf görüntüleyicisinin yerini alacak şekilde ayarlamanızı tavsiye ederiz. Picasa’nın sunduğu daha birçok araç var ve doğrudan Windows Explorer’da görüntülendiğinde fotoğrafları çok daha hoş bir arayüzde gösteriyor. Bu yüzden Picasa, Windows Explorer’ı kullanmak isteyip istemediğinizi sorduğunda tereddüt etmeyin!

Picasa yalnızca fotoğraf göstermeye ve düzenlemeye yaramıyor. Programın poster, kolaj, ekran koruyucusu ve hatta film oluşturmaya yarayan araçlarıyla hayal gücünüzü serbest bırakabilir ve farklı işler yapabilirsiniz. Bu araçlarla ilgili en muazzam özellik ise, size yalnızca fotoğraflarınızla özgün ve orijinal işler çıkarma fırsatı vermesi değil, aynı zamanda kullanımlarının da şaşırtıcı derecede kolay olması ve hiçbir teknik yetenek ya da fotoğraf düzenleme becerisi gerektirmemesi.

Sonuç

Yenilenen Picasa zorlu görünen bir görevi, yani zaten oldukça iyi olan bir uygulama yazılımını daha da ileri taşımayı başarmışa benziyor.

Artıları

  • Hoş arayüz tasarımı
  • Basit ama etkili düzenleme araçları
  • Windows Explorer’da kullanmak için harika bir fotoğraf görüntüleyici
  • Blogunuzda ya da Picasa Web Albümleri’nde e-posta yoluyla fotoğraf paylaşımı
  • Yüz tanıma ve fotoğraf jeo-etiketleme desteği

Eksileri

  • Yüz tanımanın başlatılması biraz zaman alıyor

Picasa Türkçe Son Sürüm İndir

Boyut: 13 MB

Lisans: Ücretsiz

Dil: Türkçe

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir