İçeriğe geç

Pis Yedili İskambil oyunu türkçe bedava indir bilgisayar pc için ücretsiz yükle

pis-yedili-2123-95.jpg

Pis Yedili, bir iskambil oyunudur.

Oyunda;
Saat yönünde başlanır ve her 10’lu atıldığında sıra tersine döner. Amaç, eldekiki kağıtları diğer oyunculardan önce bitirmeye çalışmaktır. Oyuna Sinek ile başlanır ve tüm oyuncular ilk turda Sinek atmak zorundadır.As atan oyuncu tekrar oynar.Vale atan oyuncu oynanacak rengi belirler.
Yere 7’li atıldığında bir sonraki oyuncu elinde 7’li varsa atar. Elinde 7’li bulunmayan oyuncu yerde biriken her 7’li için 3’er adet kağıt çeker. En son atılmış olan kağıt cinsinden veya aynı rakamdan oynamak zorunludur. Belirlenen ceza puanını alan oyuncu oyun dışı kalır.
El bittiğinde, oyuncuların ellerindeki kağıtlar kendilerine ceza puanı olarak yazılır. Elinde 7’li kalan oyuncu, elindeki her 7’li için 3’er adet kağıt çeker. Çektikleri arasında 7’li gelirse onlar için de 3’er adet çeker. As, 10’lu, Vale ve 7’li yirmişer puan, diğer tüm kağıtlar kendi değerleri kadardır. Eli bitiren oyuncu son olarak yere Vale veya 7’li atmışsa, ceza puanları 3 katı yazılır.
indir
  • Lisans :Ücretsiz
  • Boyut :471 KB
  • Versiyon :3.0
  • Dil :Türkçe
Pis Yedili Nasıl Oynanır?
Yeni oyunumuz Pis Yedili. Aslında bu oyunu seçmekle çok doğru bir karar verdiğimi düşünmüyorum, çünkü bu zamana kadar kurallarını sorduğum bütün kişiler farklı farklı anlattılar. Henüz oynanmasını aynı şekilde anlatan 2 kişiye raslayamadım bile 🙂 Haliyle, üzerinde bu kadar ihtilaf olan bir oyunu, her ne şekilde yaparsak yapalım birileri mutlaka itiraz edecektir.

Sorun sadece oyunun oynanışı ile ilgili farklılıklardan kaynaklansa iyiydi. Ayrıca, oyunun internete uyarlanması ve üyeler arasında sorunsuzca oynanması ile ilgili sıkıntılar da var. Ne de olsa reelde, arkadaşlarınızla oynuyorsunuz. Örneğin, “sırası gelen oyuncu istediği kadar kart çekebilir” şeklinde bir yaklaşım var, peki “Daha 2. turda tüm kağıtları alıp oyunu oynanmaz hale getirirse ne olacak?” şeklinde ki sorulara ise “Aa, neden yapsın ki o zaman oyunu kaybeder, mantıklı değil, amaç eldeki kağıtları bitirmek ki” gibi cevap verenlere, “internete hoşgeldin” demek istiyorum…

Peki bu kısa (!) girişten sonra gamyun.net’te pis yedili nasıl oynanacak? Anlatayım:

– Oyunda amaç eldeki kağıtları bitirmektir.
– Oyun 4 kişi ile, 2 deste kağıt + 2 jokerle oynanır (jokerler seçenek)
– Oyun başlangıcında tüm oyunculara 7’şer kağıt dağıtılır, diğer kağıtlar ihtiyaç duyulduğunda çekilmek üzere ortaya konur
– Oyun saat yönünde döner
– İlk turda tüm oyuncular sinek oynamak zorundadır. Elinde sinek olmayan oyuncu, sinek gelinceye kadar yerden kağıt çeker (Kağıt çekme işlemi, yerden ceza olmayan bir sinek gelene kadar devam ettirilebilir). Oyuncu ilk el çekmek yerine ceza kağdı oynarsa, bu durumda kağıt ceza özelliğini kaybeder.
– İlk kağıtlar atıldıktan sonra, sırası gelen oyuncu iki şekilde oynayabilir:
* Elinde, son atılan kağdın serisi ya da sayısından varsa onu atabilir.
* Elinde atabileceği kağıt yoksa, ya da var ama onu oynamak istemiyorsa, yerden tek kağıt çekebilir. Çektiği kağıt oynanabilir bir kağıt ise oynayabilir ya da pas diyebilir.
* Yerden kağıt çekildiği halde atılabilecek bir kağıt yoksa oynama sırası bir sonraki oyuncuya geçer.
– Oyuna bazı kağıtların özel anlamları vardır. Bunlar:
* Joker: Atıldığında, bir sonraki oyuncu yerden 10 kağıt çeker. Elinde, Joker varsa atabilir, bu durumda kendisinden sonraki, 20 kağıt çeker.
* A: Yere as atan oyuncu diğer oyunculara yerden bir kağıt çektirir ve attığı as’ın üzerine yeni bir kağıt daha atabilir.
* J: Vale atan oyuncu, son atılan kağdın serisini değiştirebilir, oyun değişen seriden ya da en son kağdın sayısından oynanarak devam eder.
* 10: 10’lu atan oyuncu, sıranın bir önceki oyuncuya geçmesini sağlar. Bir önceki oyuncu oynadıktan sonra oyun saat yönünde devam eder.
* 8: 8’li bir sonraki oyuncunun atlanmasını sağlar.
* 7: 7’li bir sonraki oyuncuya 3 kağıt çektirir. Eğer oyuncu elinde 7 varsa kağıt çekmek yerine 7’liyi atabilir. Her atılan 7 için, sırası gelen oyuncu ya 3 kağıt çeker ya da 7’li oynar.

Oyun, belirlenen bir el sayısı üzerinden oynanır. Her el, bir oyuncunun elinde kağıt kalmadığında ya da artık kimse kağıt atamadığında sona erer.
El sona erdiğinde,
* Elinde 7 bulunduran oyuncu, elindeki her 7’li için 3’er kağıt çeker, çektikleri arasında 7’li varsa, onlar için de 3 adet kağıt çeker.
* Elinde A bulunduran oyuncu, elindeki her A için 1’er kağıt çeker, çektikleri arasında A varsa, onlar için de 1 adet kağıt çeker.

El bitiminde, her oyuncuya, elindeki kağıtlar ceza olarak yazılır. Oyun Joker ile bitirilirse, eldeki sayıların 10 katı, 7’li ile bitirilirse 3 katı, Vale ile bitirilirse 2 katı yazılır. Kartların ceza değerleri ise şu şekildedir:
Joker: 100
J: 25
A: 11
Q,K: 10
2-10: Kendi değerleri

Tüm eller oynandıktan sonra, ortalamanın altında ceza alan oyuncular oyunu kazanırlar.

Evet, belirlediğimiz kurallar bu şekilde, ama test süresince gelen mantıklı önerilerle biraz daha şekil verebiliriz.

NOT: Yorumlarda bir çok kişi 8’liyi duymadığı konusunda hem fikir fakat hem fikir olunmayan nokta As’ın işlevi. Kimi, As için sıra atlatır demiş (şu anki 8’li gibi), kimi As kağıt çektirir demiş, kimi de hem kağıt çektirir hem de sıra atlatır demiş. Haliyle, 3 farklı özelliğin hepsi aynı anda bir kağıtta olamayacağına göre, kağıt çektirme ve sıra atlatma bu oyunun amacına uygun iki güzel özellik olduğuna göre ve iki farklı özelliği de tek kağıt da toplamak yeterli derecede anlamlı olmadığına göre, As’ı kağıt çektirme, 8’liyi de sıra atlatma olarak yapmayı uygun gördük. İşin aslı, siz oynamamış, duymamış olsanız dahi, 8’lide sıra atlatarak oynayanlar da var. Yapılan bu düzenleme oyunun ruhuna aykırı olmadığı gibi renk de katmaktadır. Artı, joker konusunda da ihtilaf var: Joker isteyenler ve istemeyenler. İşin garip tarafı, jokerli oyun bir seçenek olduğuna göre ve isteyen jokerli istemeyen jokersiz oynayabildiğine göre neden hala herkesin sizin istediğiniz gibi oynaması konusunda israrcı olduğunuzu da anlamıyorum. Son olarak, kağıt çekme ve pas işlemleri için simgeye tıklamak yerine farenizin sağ tuşunu kullanabilirsiniz.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir