Safari

Apple’ın yıldız PC tarayıcısı

safari-14.png (700×350)

Apple Windows için Safari’yipiyasaya sürdüğünde çok sert bir biçimde eleştirilmişti. Bu ilk sürüm öyle kararsız ve hata doluydu ki, pek de iyi bir izlenim bırakmamıştı.

Ancak o zamandan bu yana her şey çok değişti ve Safari 5, aynı sayfada daha kolay okuma deneyimi için yeni Reader simgesi, daha hızlı sayfa yükleme ve büyük ölçüde geliştirilmiş HTML 5 desteği gibi heyecan verici bazı yenilikler sunuyor. Daha kolay sayfa yönetimi için üst sekmeler ve yer imlerinizi iTunes’te olduğu gibi çevirmek için Cover Flow gibi eski özelliklerin tümü de korunmuş.

Safari’ye yeniyseniz, gözünüze çarpan ilk şey pek çok diğer tarayıcıya kıyasla onun ne kadar temiz göründüğü olacak. Can sıkıcı araç çubukları veya yüklü eklentiler yok ve bunun sonucunda Safari düzenli görünüyor ve sayfaları çok hızlı yüklüyor. Diğer bir avantajı da tıknaz bir tarayıcı olmak yerine sayfanızın içeriğine maksimum alanın verilmiş olması.

Apple, Safari’nin önceki sürümünde, programın en etkileyici özelliklerinden biri olan Top Sites’i sunmuştu. Bu işlev, en sık ziyaret ettiğiniz sitelerin panoramik küçük resim görüntüsünü tek bir ekranda gösteriyor. Pencerede ziyaret etmek istediğiniz siteye tıklamanız yeterli. Bu kesinlikle hoş bir özellik ancak günlük kullanımdaki yararlılığı tartışılır. Ancak hangi siteleri en sık ziyaret ettiğinizi takip etmenin iyi bir yolu ve favori sitelerinizi aynı konuma sabitleyebiliyorsunuz; böylece Safari’yi açtığınızda bu sitenin yerini her zaman bulabiliyorsunuz. Köşesinde yıldız simgesi bulunan siteler yeni içeriği olan siteleri gösteriyor.

Bu arada Cover Flow sitelerin en son ziyaret ettiğiniz zamanki hallerinin tam sayfa görünümünü sunarak yer imlerinize göz atmanızı sağlıyor. Bunun mantığı iTunes’daki albümlere sayfa çevirir gibi göz atmaya dayanıyor. Yine bu hoş bir özellik olsa da, son ziyaretimde sitenin nasıl göründüğü beni pek ilgilendirmiyor; istediğim şey oraya olabildiğince hızlı bir şekilde gitmek. Hoşuma giden bir özellik ise Geçmiş Araması. Bir sözcüğü yazdığınızda Safari o sözcükle önbelleğe alınmış her sayfayı önünüze seriyor. O kişinin veya oyunun adını nerede gördüğünüzü hatırlayamadığınız durumlar için çok faydalı.

Safari’nin diğer kullanışlı özellikleri arasında Sekmeler Üstte özelliği yer alıyor. Bu özellik sekmelerinize Safari’nin en üstünden erişmeyi ve açmayı biraz daha kolaylaştırıyor. Hatta sekmeleri sürükleyip başka bir Safari penceresine bırakabilirsiniz. Hız her zaman Safari’nin özü olmuştur ve Apple, Javascript’i son sürümden %25 daha hızlı çalıştırdığını iddia ettiği gelişmiş Nitro motoru ile hızı daha da artırdı. Uygulama kesinlikle çok hızlı ve ve BBC (ve tabii Softonic!) gibi favori sitelerimi yükleme hızı beni kesinlikle çok etkiledi.

Bu son sürümde en dikkat çekici özellik, tüm içeriğinizi tek bir sayfada görüntülemenizi sağlayan yeni Reader özelliği – ancak yazı tipini değiştirmek mümkün değil. Ayrıca, Safari’nin arama alanında Google ve Yahoo!’ya ek olarak yeni Bing seçeneği de mevcut. HTML5 desteği geliştirilmiş ve bu, artık HTML5 videolarını tam ekranda görüntüleyebileceğiniz anlamına geliyor. Artı, HTML5 Geolocation özellikleri şimdi Safari kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Önbelleğe alınmış web sayfalarında anahtar sözcükleri arayan daha iyi tahmin yürüten URL çubuğu sayesinde Safari’de gezinme de çok daha kolay ve belirli sayfaları görüntülediğiniz halleriyle arşivleme özelliği daha kesin ve net.

Bu değişikliklere ek olarak, Safari’nin tüm standart özellikleri duruyor. URL çubuğundaki RSS etiketine tıklayarak yayındaki tüm gönderilerin görünümünü alabilir ve bunları kronolojik olarak sıralayabilir ve ayrıntılı görüntü veya başlık görüntüsü elde edebilirsiniz. Safari’nin bu yeni sürümüyle birlikte çalışmayan bazı program ve eklentiler mutlaka olacak (örneğin 1Password gibi); ancak bu sorunlar o yazılımların geliştiricileri tarafından hızlı bir şekilde düzeltilecektir.

Safari’nin görünümünü ve hızını seviyorum, ama Firefox’a kıyasla eklentilerin yetersizliği ve genel kararsızlık sorunları, Apple’ın beni bu yeni tarayıcıyı kullanmaya ikna etmesinin halen biraz zaman alacağı anlamına geliyor.

Artıları

  • Cover Flow, yer imlerinizi iTunes’da olduğu gibi görüntülemenizi sağlıyor
  • Şık görünüyor ve sayfaları çok hızlı yüklüyor
  • Top Pages, en popüler sayfalarınızı bir bakışta görmenizi sağlıyor
  • Reader, çok sayıda içeriği aynı sayfada görüntülemenizi sağlıyor
  • Gizli tarama modu
Eksileri

  • Pek fazla eklenti yok
  • Bazı eklentiler ve üçüncü taraf programlar en son sürümle çalışmayabilir
  • Reader’da yazı tipi değiştirilemiyor

Safari İndir

Boyut: 36.7 MB

OS: Windows Tümü

Lisans: Ücretsiz


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: