Watchmen The End is Nigh

Watchmen: The End Is Nigh, ünlü Watchmen filminin birkaç bölüm şeklinde oyuna aktarılmış halidir. Soğuk savaş döneminde her türlü suçun normal sayıldığı aşırı yozlaşmış bir ortamda yaşananları konu alır.

Aslında eskiden çok ünlü bir çizgi roman serisiydi ve bu başarının ardından sinemaya aktarılmıştı.

Bu seride iyi kalpli kimse yoktur. Oyundaki süper kahramanlar bazen iyi bazen kötü, kimine göre iyi kimine göre kötü olabiliyor.

Mesela isyan eden halkı kurşun yağmuruna tutabiliyorlar.

Watchmen oyununda tüm karakterler başına bir maske takıp kendi fiziksel güçleri ve zekalarıyla ön plana çıkmaya çalışıyorlar. Sadece Dr. Manhattan isimli karakterin doğa üstü güçleri var. Hem de öyle böyle değil, bildiğiniz tanrı gibi her şeyi yapabiliyor, her şeye gücü yetiyor.

Bu tanrısal karakter atılan atom bombalarını ve insanlığın zıvanadan çıkmasını hiç umursamaz.

Oyuna başlarken Night Owl yada Rorshack isimli iki karakterden birini seçebilirsiniz. Rorshack aslında eskiden iyi olan ama insanların bu kadar kötülüğün gördükten sonra sadece onlara hak ettiği dersi vermek için gaddarlaşan ve vahşice kötüleri katleden bir süper kahramanı oynuyor. Rorshack, insanlara çeşitli mürekkep şekilleri gösterip ne gördüklerini sorarak onların bir nevi psikolojilerini öğreniyor.

Diğer karakterimiz olan Night Owl da eskiden tanrısal karakterimizin karısıyla aşk yaşamış, zengin ve elit bir kahraman olarak karşımıza çıkıyor. Yani Rorshack’ın tam tersi bir karakter.

Rorshack saldırırken gözü dönen etrafta bulduğu her şeyle düşmanı yakıp yıkan hırçın biriyken, Night Owl ise daha sakin, soğukkanlı, yavaş hareket eden ama teknik olarak daha iyi dövüşen bir karakter. Ayrıca zenginliğinden ve zekasından ileri gelen çok sayıda teknolojik alet kullanıyor. Mesela düz duvara tırmanma tabancası ve sıradışı bomba türleri bunlardan sadece bazıları.

İşin en keyifli tarafı ise olayları çözmek ve görevleri tamamlamak için bu iki karakter birlikte uyum içinde çalışmak zorunda.

İyi kalpli bir kahraman olmasa da bu ikili adaletin olmadığı bir dünyada onu arayan ve sağlamaya çalışan kahramanlar olarak bize insanlığın hallerini ve içinde yaşadığımız dünyayı bir kez daha düşünme şansı veriyor.

Olumlu Yanları

  • Oyundaki ışıklandırma dram yaratma üzerine
  • Vuruş yaptıktan sonra güzel animasyonlar görünüyor
  • Değişik kombolarla saldırı imkanı
  • Çevrenin detayları iyi dizayn edilmiş

Olumsuz Yanları

  • Eşli Oynanış modu çevrimiçi oynanmıyor
  • Oynanış bazen kendini tekrar ediyor

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: