windows 10 kurulum ürün anahtarı

Windows 10 Kurulum Ürün Anahtarı Nedir?

Windows 10, Microsoft tarafından geliştirilen ve piyasaya sürülen bir işletim sistemidir. Windows 10 Home, Windows 10 Pro, Windows 10 Enterprise ve Windows 10 Education olmak üzere dört farklı sürüme sahiptir. Her sürümün kendine özgü özellikleri ve özellikleri vardır.

Windows 10’u kurmak için bir ürün anahtarına ihtiyacınız vardır. Ürün anahtarı, Windows’un orijinal bir kopyasını satın aldığınızı ve lisanslı olduğunuzu doğrulayan 25 karakterli bir alfasayısal koddur.

Ürün Anahtarının Amacı

Ürün anahtarı, Windows’un lisanslı bir kopyasını kullandığınızı doğrulamak için kullanılır. Windows’u etkinleştirmek için bir ürün anahtarı gereklidir. Windows etkinleştirilmeden, bazı işlevler kısıtlanır veya kullanılamaz.

Ürün Anahtarını Bulmak

Windows 10 ürün anahtarınızı iki şekilde bulabilirsiniz:

  • Windows’un fiziksel bir kopyasını satın aldıysanız, ürün anahtarı genellikle kutunun içinde bulunan bir etikette veya kartta bulunur.
  • Windows’u dijital olarak satın aldıysanız, ürün anahtarı satın alma işleminden sonra size e-posta ile gönderilen bir onay e-postasında bulunur.

Ürün Anahtarını Kullanmak

Windows 10’u yüklerken, ürün anahtarınızı girmeniz istenecektir. Ürün anahtarınızı girdikten sonra, Windows etkinleştirilir ve tüm işlevlere erişebilirsiniz.

Genel Ürün Anahtarları

Windows 10’u test etmek veya kurulum sırasında bir sorunla karşılaştıysanız, genel ürün anahtarlarını kullanabilirsiniz. Genel ürün anahtarları, Windows’u sınırlı bir süreliğine etkinleştirir.

Windows 10 Home için genel ürün anahtarı:

YTMG3-N6DKC-DKB77-7M9GH-8HVX7

Windows 10 Pro için genel ürün anahtarı:

VK7JG-NPHTM-C97JM-9GH3K-KGV6P

Windows 10’u Etkinleştirme

Windows 10’u etkinleştirmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  1. Windows 10’u yükleyin.
  2. Ürün anahtarınızı girin.
  3. “Etkinleştir” düğmesini tıklayın.

Windows 10’u etkinleştirmenin başka yolları da vardır. Örneğin, Windows 10’u bir Microsoft hesabıyla ilişkilendirerek etkinleştirebilirsiniz.

Windows 10’u Deneme Sürümüne Geçirme

Windows 10’u etkinleştirmediyseniz, bir deneme sürümünde çalışacaktır. Deneme sürümü sınırlı bir süreliğine kullanılabilir ve bazı işlevler kısıtlanır veya kullanılamaz.

Deneme sürümünden tam sürüme geçmek için bir ürün anahtarı satın almanız gerekir.

Windows 10’u Lisanssız Kullanmak

Windows 10’u lisanssız olarak kullanabilirsiniz. Ancak, lisanssız Windows’un bazı sınırlamaları vardır:

  • Üst köşede bir “Aktivasyon başarısız oldu” mesajı görürsünüz.
  • “Windows özelliklerini etkinleştir” seçeneğine erişemezsiniz.
  • Bazı güncellemeler ve güvenlik düzeltmeleri indirilemez veya yüklenemez.

Sonuç

Windows 10 kurulum ürün anahtarı, Windows’un orijinal bir kopyasını satın aldığınızı ve lisanslı olduğunuzu doğrulayan 25 karakterli bir alfasayısal koddur. Windows’u etkinleştirmek için bir ürün anahtarına ihtiyacınız vardır. Windows etkinleştirilmeden, bazı işlevler kısıtlanır veya kullanılamaz.

Windows 10 ürün anahtarınızı iki şekilde bulabilirsiniz:

  • Windows’un fiziksel bir kopyasını satın aldıysanız, ürün anahtarı genellikle kutunun içinde bulunan bir etikette veya kartta bulunur.
  • Windows’u dijital olarak satın aldıysanız, ürün anahtarı satın alma işleminden sonra size e-posta ile gönderilen bir onay e-postasında bulunur.

Windows 10’u test etmek veya kurulum sırasında bir sorunla karşılaştıysanız, genel ürün anahtarlarını


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: