Autorun Oluşturma Programı, CDlere Autorun Özelliği Ekleme

Bu program sayesinde CDlerinize “Autorun” özelliği ekleyebiliyorsunuz. Genellikle dergilerle birlikte gelen hediye CDlerde gördüğümüz bu özelliği eklemek aslında düşündüğümüzden çok daha kolaydır.
Program sayesinde CDlerinize otomatik açılacka programı tanıtabilir, CDnize simge atayabilir ve 4 adet menü ekleyebilirsiniz.
Belirttiğiniz program CD okunur okunmaz çalışacak ve eğer atadıysanız Simge görünür hale gelecektir. Bunun yanısısa menü atamanız durumunda “Bilgisayar”dan CD sürücüsünde sağ tıklanıldığında belirttiğniz menüler görünecek ve tıklandığında yine sizin belirteceğiniz programlar açılacaktır. Dilerseniz 4 adet menü ekleyebilir, istemezseniz tümünü iptal edebilirsiniz.
Programdan düzenlemeleri yaptıktan sonra kodu oluşturuyorsunuz. Eğer isterseniz direk oluşturduğu bu kodları kaydetme özelliğide mevcut.

indir

Alternatif indirme linki

CD’ye Autorun Oluşturmak

Öncelikle, CD’nin root klasörüne, INDEX:HTML dosyasını kopyalayın. Ayrıca bir simge dosyası oluşturup (soyadı ICO olan dosyalar) onu da bu klasöre kopyalayın. Şimdi aynı yerde bir de AUTORUN.INF adında bir dosya oluşturun. Daha sonra bu dosyayı NOTEPAD ile açın (çift tıklayınca zaten otomatik olarak NOTEPAD ile açılacaktır). Dosyanın içine aşağıdaki satırları girin.

[autorun]

open=start index.html

icon=simge.ico

dosyayı kaydedin ve NOTEPAD uygulamasını kapatın. CD içeriğini son haline getirin ve basın. Bundan sonra CD sürücüsüne bu CD’yi taktığınızda (eğer CD-ROM sürücünün otomatik çalma özelliği aktifse) INDEX.HTML dosyası otomatik olarak Internet Explorer ile ekrana getirilecektir. Bu arada, CD’nin BİLGİSAYARIM penceresindeki simgesi de ayarlamış olduğunuz simge dosyası olarak görünecektir.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: