Bilgisayarda pencereleri otomatik boyutlandırma programı, her pencereye sabit bir genişlik ayarlama ve konumunu pozisyonunu değiştirme

Windows bilgisayarlarda herhangi bir programı açtığımız zaman penceresinin ekranın neresinde ve ne kadar büyüklükte açılacağı sanki biraz şansa kalmış gibi bir his uyandırıyor.

Eğer PC’deki her türlü pencerenin kontrolünü elinize almak ve her birini kendi belirlediğiniz boyutlarda açmak isterseniz AutoSizer programı sizin için biçilmiş kaftandır.

Programı aşağıdaki linkten tıklayarak indirin ve kurun. Programı çalıştırdığınızda aşağıdaki resimde görüldüğü gibi bir pencere açılacaktır. Burada   üst kısımda programların isimleri listelenir. Bunlardan birini seçip hemen altındaki “Autosize” butonuna tıklarsanız “Autosize” isimli daha küçük bir pencere açılacaktır.

auto-sizer

window-size-position[1]

Bu pencerede seçmiş olduğunuz programın penceresi için her türlü ayarlamaları yapabilirsiniz. Mesela “set always on top” kutusun işaretlerseniz bu programın penceresi her zaman diğer program pencerelerinin üzerinde görünecektir. “set position” kutusunu işaretlerseniz hemen sağındaki “(756)X(0)” şeklinde olan iki kutuya istediğiniz değerleri yazarak pencerenin ekranın en sol ve en üst köşesinden x (yatay) ve y (dikey) olmak üzere (x) X( y) mesafe kadar uzağında çıkmasını sağlamış olursunuz. Yine buradan “center on screen” kutusunu işaretleyerek pencerenin her zaman ekranın tam ortasında görünmesini sağlayabilirsiniz.  Eğer “set  size” kutusunu işaretlerseniz o pencere için sabit bir pencere boyutu girebilirsiniz. Böylece her zaman bu belirlediğiniz büyüklükte görünecektir.  İşinizi bitirdikten sonra OK butonuna tıklayın. Ardından bir önceki pencereye geri dönmüş olacaksınız. Yani programın ana ekranına geleceksiniz. Burada artık az önce ayarladığınız programın ismi aşağı kısımda yer alacaktır. Buradan isterseniz ismine tıklayıp “edit” diyerek tekrar düzenleyebilirsiniz.

Programı ücretsiz indirmek için tıklayınız.

indir

Programın resmi sitesini ziyaret etmek için tıklayınız.

Programın boyutu:280 KB


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: