Internet Explorer 8 Türkçe

Microsoft umut vaat eden bir web tarayıcı ile geri geliyor

internet-explorer-49.jpg (609×455)

Internet Explorer 8 Microsoft’un olağanüstü popüler web tarayıcısı. Hemen herkes Inernet Explorer’ın bir sürümünü kullanmıştır ve tüm web sitelerinin onu destekleyeceğinden emin olabilirsiniz.

Internet Explorer 8’in arayüzü, küçük bir ayrıntı dışında eski sürümlere göre fazla değişmemiş; menü çubuğu geri gelmiş ve varsayılan olarak yeniden görüntüleniyor. Bunun dışında her şey yerinde duruyor: adres çubuğu yine arayüzün üstünde ve Sık Kullanılanlara aşağı açılır bir menüden erişilebiliyor.

Yeni özelliklerle ilgili olarak, Internet Explorer 8 iki ana yeni araç içeriyor: biri Accelerators (daha önce Activities olarak adlandırılıyordu) diğeri ise Web Slices. Bunların ilki web sayfasının herhangi bir yerine veya vurgulu metne sağ tıklayarak çeşitli online hizmetlere doğrudan erişim sağlıyor. Örneğin bir sözcüğü arayabilir, bir adresi eşleyebilir veya bu işaretli sözcüklerle arama gerçekleştirebilirsiniz. En büyük dezavantajı tüm bu seçeneklerin Microsoft’un Windows Live hizmetlerini kullanması ve bu da onlara bağımlı olacağınız anlamına geliyor.

Internet Explorer’in Web Slices’ine gelince, bu, seçili web sitelerindeki değişiklikleri ve güncellemeleri izleyen ve sizi bunlar hakkında bilgilendiren RSS tarzı bir araç. Siteyi ziyaret etmek zorunda kalmadan online açık artırma teklifleri, borsa değerleri, hava bilgileri vs. gibi RSS ile izlenemeyen küçük değişiklikleri izlemek için gerçekten kullanışlı.

Internet Explorer 8, bu iki aracın yanında çok sayıda ilginç yeni özelliği de içeriyor. Bunlardan biri olan “Önerilen siteler”, tarama geçmişinize bakarak hiç bilmediğiniz yeni web sitelerini öneriyor.

Diğer hoş bir özellik ise Chrome’un popüler Kimlik Gizleme modunun Internet Explorer versiyonu olan InPrivate Tarama modu. InPrivate Tarama açıkken, tarayıcı çerezler, geçmiş ve geçici İnternet dosyaları da dahil olmak üzere hiçbir veriyi kaydetmiyor. Güvenliğe gelince, Internet Explorer 8 dolandırıcı web sitelerine girmenizi önleyen ve sizi online kimlik avı dolandırıcılığından koruyan Smart Screen filtresine sahip.

Internet Explorer 8 gerçekten de ileriye doğru dev bir adım ve Microsoft’un daha güvenli, uyumlu ve özelleştirilebilir bir tarayıcı sunmak için çok çalıştığını kanıtlıyor.

Artıları

  • Standart uyumlu
  • İlginç yeni özellikler: Accelerators, Web Clips
  • Yeni InPrivate tarama
  • Online dolandırıcılık ve kötücül yazılımlara karşı koruma

Eksileri

  • Accelerators, Microsoft’un online hizmetleriyle bağlantılı
  • Önerilen sitelerde gizlilik kaygıları var

Internet Explorer 8 İndir

Dil: Türkçe

Boyut: 16.1 MB

Lisans: Ücretsiz


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: