iPhone İçin En İyi Spor Programı Uygulamaları

2014-06-14_17-05-57

Evde egzersiz ve spor yaparak hem çok daha sağlıklı bir hayata hem de hayalinizdeki ideal vücut ölçülerine kavuşmak artık her zamankinden çok daha kolay. Çünkü günümüzde akıllı telefonlar için çıkan ve günlük yaşamı kolaylaştıran bir sürü mobil uygulama şimdi de evinden çıkmadan düzenli olarak spor yapmak isteyenlere rehberlik ediyor…

Spor yapmanın sağlıklı bir hayatın vazgeçilmez aktivitelerinden bir tanesi olduğunu sanıyoruz ki hatırlatmaya gerek yok. Bu gerçek herkes tarafından biliniyor fakat iş pratiğe geldiğinde düzenli spor yapanların sayısı ne yazık ki beklenen ve istenen seviyenin çok altında kalıyor.

Elbette bu durum pek çok bileşene bağlı olarak gelişmekte. Yorucu bir iş gününün ardından kimse ağır yüklerin altına girmek için spor salonuna gitmek istemeyecektir. Bu bağlamda açıklığa kavuşturmamız gereken nokta ise sporun kapalı salonlarda kilolarca yükün altına girmeden de yapılabileceği gerçeği. Her gün açık havada yapacağınız birkaç saatlik yürüyüşler, ufak egzersizler ve uygulayacağınız farklı metodlar ile sağlıklı ve formda bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Bu konuda yardım alabileceğiniz gelişmiş uygulamalar mevcut. Her biri farklı alanlara yoğunlaşan bu uygulamaları tabletlerinize ve akıllı telefonlarınıza ücretsiz olarak indirip kullanabilirsiniz. Düzenli kullanım alışkanlığı kazandıktan sonra eminiz ki farkı siz de göreceksiniz ve vücudunuzun geçirdiği evrime şahit olacaksınız.

Şimdi sizlerle iOS için özel olarak derlediğimiz ve incelediğimiz egzersiz ve spor uygulamalarını paylaşacağız.

7 Minute Workout

Listeye oldukça sade ve pratik kullanım özellikleriyle dikkat çeken bir uygulamayla başlıyoruz. Adından da anlaşılacağı gibi 7 Minute Workout kısa süreli egzersizler için geliştirilmiş bir uygulama ve özellikle ev ortamında spor yapmak isteyen kullanıcılar için tasarlanmış.

7 minute work

7 dakikalık egzersiz programlarına sahip olan uygulama ile kısa süreli egzersizler ile vücudunuzu zinde tutabilirsiniz. Uygulamanın en iyi yanı herhangi bir ekipmana ihtiyaç duymayan egzersiz programları sunması. Evde, kendi ağırlığınızla yapacağınız egzersizler sayesinde hem boşa yer kaplayan spor aletlerine para harcamayacak hem de vücudunuzu ağır yükler altında hırpalamayacaksınız.

Her egzersizden sonra 10 saniye ara veren 7 Minute Workout bu yedi dakikalık kısa dilimi sonuna kadar kullanıyor. Yani yedi dakika lafı zihninizde basit bir egzersiz programı uygulayacağınız fikrini uyandırmasın. Emin olun ki uygulamanın her dediğini disiplinli bir şekilde uygularsanız çok daha uzun bir süre çalışmış gibi hissedeceksiniz. Ev ortamında kullanmak için ideal bir spor uygulaması arıyorsanız 7 Minute Workout mutlaka denemeniz gereken uygulamalar arasında yer alıyor.

Breeze

Spor hakkında gözardı edilen detaylardan biri de aslında günlük yaşantımız esnasında da hatırı sayılır ölçüde kalori harcadığımızdır. Breeze bu detay üzerine yoğunlaşan bir uygulama. Gün içerisinde attığınız adımları hesaplayan Breeze gün sonunda ne kadar kalori yaktığınızı raporluyor.

breeze

Listede yer alan diğer spor uygulamalarının tersine Breeze sadece attığınız adımları sayıyor. Yani spor salonunda kullanmak için bir uygulama arıyorsanız direkt olarak bir sonraki uygulamaya göz atmanız yerinde olacaktır.

Bu uygulama özellikle spor yapmaya vakit bulamayan çalışan bireyler için en ideal seçeneklerden biri. İş yerinizde fazladan atacağınız birkaç adım, çıkacağınız birkaç merdiven az gibi gözükse de aslında sağlık üzerinde inanılmaz etkilere sahip. Tüm bilgileri şık bir arayüz eşliğinde sunan Breeze’de geçmiş günlerde attığınız adımların raporlarına da ulaşabilirsiniz.

İndir 30 MB
Breeze
Breeze iPhone 5S için Adım Takip Etme Uygulaması

Runtastic

Spor konusunda yardımını alacağınız kapsamlı bir asistan arıyorsanız bu kesinlikle Runtastic olmalı. Yürüyüşlerinizi, koşularınızı, ağır sporlarınızı Runtastic üzerinde saklayarak günden güne katettiğiniz gelişmeyidetaylı olarak takip edebilirsiniz.

runtastic

Uygulama son derece şık görünen ve bilgilendirici bir arayüze sahip. Koşu ve yürüyüş rotalarınızı harita üzerinde gösteren uygulama aynı zamanda harcadığınız vakti, katettiğiniz mesafeyi ve ortalama hızınızı da ana bilgi ekranında gösteriyor. GPS sistemiyle çalışan uygulama adeta spor koçu görevini üstleniyor ve kullanıcıları motive etmeyi de ihmal etmiyor.

Uygulamanın temel fonksiyonlarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Kişisel istatistikleri aylık ve haftalık raporlar halinde sunuyor
  • Dahili GPS fonksiyonunu kullanarak kesin sonuçlar elde ediyor
  • Mesafe, hız, rota, tempo, kalp atışı gibi bilgileri grafikler eşliğinde sunuyor
  • Tur zamanlarını taki pederek performans analizi gerçekleştiriyor
  • Kişisel başarılarınızı Facebook ve Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşıyor

Kısacası Runtastic bu listenin olduğu kadar spor uygulamaları kategorisinin de önde gelen uygulamaları arasında.

Strava Running and Cycling

Strava Running and Cycling daha çok bisiklet sürücüleri tarafından kullanılan uygulamalardan bir tanesi. Fakat uygulama sadece bisiklet sürme aktiviteleri üzerine yoğunlaşmıyor, aynı zamanda yürüyüş esnasında da kullanılabilecek ideal uygulamalardan biri olarak öne çıkıyor.

strava

Uygulamanın en iyi özelliklerinden birisi de kullanıcıları arasında sosyal etkileşim platformu kurarak iletişim kurmalarına izin veriyor. Uygulama içerisinde yeni arkadaşlar bulabilir ve gerçekleştirdiğiniz aktivitelerin bilgilerini paylaşabilirsiniz.

Eğlenceli ve tatlı bir rekabet ortamı oluştturan Strava Running and Cycling’de aylık yarışmalar düzenlenmekte. Bu yarışmalara katılabilir ve spor konusunda ne kadar iddialı olduğunuzu diğerlerine gösterebilirsiniz.

Runtastic Push-Ups

Listenin son uygulaması yine Runtastic’ten geliyor. Ev ortamında spor yapmayı tercih eden kullanıcıları hedefleyen bu uygulama sayesinde göğüs ve kol kaslarınızı şekle sokabilirsiniz.

push ups

Spor salonuna gitmeye vakti olmayan kullanıcılar için özel olarak tasarlanmış olan Runtastic Push-Ups daha çok şınav üzerine yoğunlaşıyor. Bildiğiniz gibi göğüs ve arka kol kaslarını geliştirmenin en iyi ve en kolay yollarından biri de düzenli şınav çekmektir. Runtastic Push-Ups’ı ücretsiz olarak indirerek ev ortamında gerçekleştireceğiniz şınav çekme egzersizleriniz esnasında kullanabileceğiniz fonksiyonel bir yardımcıya sahip olacaksınız.

Genel özellikler;

  • Geri sayım ve sesli komut özelliği
  • Kişisel egzersiz planları hazırlayabilme
  • Sosyal medya desteği
  • Renkli ve kullanışlı arayüz

Spor salonuna gitmeden fiziksel yapınızı geliştirmek ve daha formda görünen bir vücuda kavuşmak için kullanabileceğiniz bir uygulama arıyorsanız bu kesinlikle Runtastic Push-Ups olmalı.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: