Sandboxie 2019 Türkçe, Sandboxie Nedir Ne İşe Yarar Nasıl Kullanılır?

Sandboxie şüpheli programları sanal bir karantina ortamında çalıştırarak potansiyel virüslerin ve casus yazılımların bilgisayara zarar vermesini yada kimlik bilgilerinizi çalmasını engeller.

sandboxie-03-700x483.png (700×483)

Sandboxie, programının ne olduğunu ve ne işe yaradığını yukarıda kısaca özetledim. Aslında bu kadarı da yeterli fakat daha fazla ayrıntı isteyenler için bilinmesi gereken her şeyden kısaca söz edeceğim.

İnternette gezinerek sürekli yeni programlar indirip çalıştırmak bilgisayarınıza zararlı yazılımların veya reklam virüslerinin bulaşmasına neden olabilir. Çoğu zaman en güçlü antivirüsler bile sizi koruyamaz. Sizin için çok büyük öneme sahip olan dosyalara zarar verebilir, şifre koyarak sizden fidye isteyebilir, bilgisayarı çökerterek önemli verilerinizi kaybetmenize yol açabilir yada sık sık reklamlar göstererek sizi rahatsız edebilirler.

Sandboxie ile programları kontrollü ve güvenli bir ortamda çalıştırın

İlk başta Internet Explorer tarayıcısındaki güvenlik açıklarından korunmak için üretilen Sandboxie şimdi başlı başına bağımsız ve güçlü bir koruma programıdır. Peki bu program ne yapıyor? Aslında yaptığı şey kısaca şudur: Programları tamamen izole bir ortamda yani işletim sisteminin hiçbir yeriyle bağlantısı olmayan bir yerde çalıştırır.

Sandboxie programları test etmek isteyenler için ideal

Sandboxie sayesinde programlar korumalı, kontrollü, güvenli ve izole bir ortamda çalıştığı için işletim sistemine hiçbir değişiklik yapamaz. Yani sistemi kalıcı olarak etkileyemez. Dolayısıyla virüslü siteleri güvenli bir biçimde gezmek için veya bazı şüpheli (virüslü) programları çalıştırmak için yada yazılım geliştiricilerin programlarını test etmek için oldukça uygun bir araçtır.

Sandboxie ile hiçbir zararlı yazılım sisteminize zarar veremez

sandboxie bir virüs tarama yani tespit etme ve silme programı değil. Fakat en azılı virüslerin bile bilgisayarınıza zarar vermesine kesin olarak engel olur. Tek yapmanız gereken şey ise, programları Sandboxie ile (Sandboxie içerisinde) çalıştırmak. Böylece çalışan programlar sistemde hiçbir kalıcı değişiklik yapamaz.

Sandboxie programı Windows işletim sistemiyle entegre olarak sağ tık menüsüne yerleşir. Böylece masaüstündeki bir dosyaya sağ tıklayıp açılan menüdeki Gönder’in üzerine gelirseniz Sandboxie seçeneğini görerek bunu seçebilirsiniz. Aynı şekilde herhangi bir yerdeki herhangi bir programın kısayol simgesine sağ tıklayınca açılan menüden Sandboxie ile çalıştırma seçeneğini seçebilirsiniz.

Sandboxie: Kıssadan hisse

Neticede bu program herkes tarafından kolayca kullanılabilir ve sistemi %100 korur. Fakat ileri seviye kullanıcılar için de ideal bir programdır ve istediğiniz şekilde ayarlayarak faydalanabilirsiniz.

Sandboxie sayesinde artık belirli zamanlarda yapmanız gereken bilgisayar bakım, temizlik ve optimizasyon işlemine bile gerek kalmayacak.

  • Boyut: 5,9 MB
  • Lisans: Ücretsiz
  • Dil: Türkçe

Sandboxie İndir (Resmi Sitesinden İndir)

Alternatif İndirme Linkleri

Sandboxie Download.Com Sunucusundan İndir

Sandboxie UpToDown.Com Sunucusundan İndir


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: