Windows 7

Windows 7: Daha hızlı, daha hafif ve daha güvenli

windows-7-31.jpg (700×525)

Windows 7’nin indirilebilen iki sürümüyle (beta ve RC) gerçekleştirilen açık bir test süresinin ardından, Microsoft uzun süredir beklenen yeni işletim sistemi Windows 7’nin son sürümünü nihayet piyasaya çıkardı.

 

Bu garip ismin arkasında (ister inanın ister inanmayın, bu Windows’un yedinci sürümü), Microsoft’un bu yeni işletim sistemi, bilgisayar kullanımını daha kolay ve zevkli hale getiren bir dolu yeni özellik içeriyor. Vista fiyaskosunun ardından bu hiç de zor bir şey değildi doğrusu ve Windows 7’nin bende iyi bir izlenim bıraktığını kabul etmeliyim.

Microsoft, yeni işletim sistemine geçişi olabildiğince kolaylaştırmış. Windows 7 Upgrade Advisor (Yükseltme Danışmanı) ile bilgisayarınızın Windows 7’ye uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz ve Windows XP’den yükseltme yapıyorsanız, belgeleri, dosyaları, kullanıcı hesaplarını ve ayarları yeni sisteminize kopyalamak için Windows 7 Easy Transfer’i kullanabilirsiniz. Windows 7, şaşırtıcı derecede hızlı bir kurulum işleminin ardından Vista’ya oldukça benzeyen bir ortamda açılıyor. Benzer masaüstü arka planları, hemen hemen aynı olan Başlat menüsü, benzer pencere temaları… Aero efektleri ve popüler Vista gadget’leri bile duruyor ama bu kez kenar çubuğuyla sınırlı değil. Sistemin tamamı, sistem kaynaklarını kasmadan çok sorunsuz çalışıyor.

Bu belirgin Vista karşılaştırmalarının yanında, Windows 7 Microsoft’un geçtiğimiz birkaç ay içinde duyurduğu tüm yeni özellikleri de içeriyor: Wordpad ve Paint’in, onları şimdi gerçekten güçlü uygulamalar yapan tamamen elden geçirilmiş sürümleri; gelişmiş işlevlerle yeni bir araç çubuğu (simgeler artık programları başlatmanızı ve aynı zamanda aralarında geçiş yapmanızı sağlıyor); yakın zamanda kullanılan belge ve uygulamalara erişimi geliştiren Sıçrama Listesi; tamamen yeni Internet Explorer 8 ve Windows Media Player 12; ve Windows kullanımını daha da kolaylaştıran genel olarak geliştirilmiş bir kullanıcı arayüzü (artık UAC mesajı yok, yaşasın!).

Sadece birkaç saat kullanımla yeni bir işletim sistemini beğenip beğenmediğinize karar vermeniz elbette mümkün değil. Ama dediğim gibi, bu yeni Windows 7 gerçekten de umut vaat ediyor ve özellikle de XP’niz tamamen yenilenmeye ihtiyaç duyuyorsa veya Vista’nın küçük sıkıntılarından çok bıktıysanız denemeye değer. Windows 7, Microsoft’un popüler işletim sisteminin en son sürümü. Tasarım açısından tam bir yenilik olmasa da, sisteminizi daha hızlı, daha stabil ve daha kullanışlı yapacak bazı yeni hoş özellikler ve geliştirmeler içeriyor. Bu sürüm kesinlikle Windows XP’nin gerçek ardılı ve Vista’nın ardından gelmesi uzun süredir beklenen değişiklik.

Bloğumuzda Windows 7 hakkında daha fazla makale okumak için buraya tıklayın.

Artıları

  • Hızlı kurulum
  • Kaynakları zorlamıyor, sorunsuz çalışıyor
  • Wordpad, Paint ve Hesap Makinesinin elden geçirilmiş sürümleri
  • Yeni Windows araç çubuğu
  • Yeni Internet Explorer 8 ve Windows Media Player 12
Eksileri

  • Aero efektleri DirectX 9 desteği gerektiriyor
  • Görünümü Vista’ya çok benziyor

Windows 7 İndir


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: