Windows Live Messenger 2009

Anında Görün. Duyun. Paylaşın.

windows-live-messenger-12.png (435×535)

Daha önce MSN Messenger olarak da bilinen Windows Live Messenger, Microsoft’un Hotmail’den uzaklaşarak Live online topluluğa yaklaşmasının bir parçası olarak yeniden adlandırıldı. Şimdi dünyanın en popüler IM uygulaması olan uygulamanın nihayet 2009 sürümü piyasaya sürüldü. Yeni Windows Live Messenger’in en çarpıcı özelliği, geleneksel Windows uygulama yapısından çok farklı olan renkli tasarımıyla, yepyeni arayüzü. Kendi temanızı ve renk kombinasyonunuzu seçerek ürünü özelleştirebilirsiniz.

Bu tasarımın sadeliğini korumak için, Windows Live Messenger’in menü çubuğu sağ üst köşedeki birkaç düğmenin altına gizlenmiş. Ancak Alt tuşuna basarak standart menü çubuğunu geçici olarak görünür yapabilirsiniz. Bunu neden yaptıklarını anlayabiliyor olmama rağmen, bu menü seçeneklerine göz atmayı biraz zorlaştırmış.

Windows Live Messenger, konuşmalarınızı renklendirmek için çok sayıda ifade vegöz kırpma içeriyor. İnternet üzerinde yüzlercesini bulabileceğiniz yeni setlerle her iki koleksiyonunuzu da kolayca genişletebilirsiniz. Özelleştirme seçenekleri sohbet penceresinin arka planını değiştirme ve özel durum mesajları oluşturmadan takma adınıza kişisel bir mesaj eklemeyi de kapsıyor. Windows Live Messenger durum mesajları şimdi “çevrimiçi”, “uzakta” veya “meşgul” olarak azaltıldı; bu nedenle örneğin “telefonda” veya “yemekte” durumları artık yok.

Sohbet görüşmeleri Windows Live Messenger ile yapabileceğiniz tek şey değil. Web kameranızı kullanarak video görüşmeleri, aynı zamanda VoIP görüşmeleri de yapabilirsiniz. Windows Live Messenger’in diğer bir harika özelliği de dosyaları arkadaşınıza göndermek zorunda kalmadan, sohbet penceresinden resimleri görüntüleyebilmeniz ve paylaşabilmeniz.

Kişi listeleri açısından, yeni Windows Live Messenger önceki “gruplar”dan farklı olan ve şimdi Kategoriler olarak yeniden adlandırılan spesifik kullanıcı gruplarıoluşturmanızı sağlaması. Bu gruplar, aynı anda birden fazla kişiyle sohbet etmenizi sağlıyor. Windows Live Messenger’da kişi yönetim sisteminin diğer bir yeni özelliği de, en sık görüştüğünüz kişileri hazırda bulunduran Sık Görüşülenler kategorisi.

Windows Live Messenger 2009, tamamı hoş bir arayüze dahil edilmiş çok sayıda ilginç yeni özelliği içeriyor. Programın neredeyse 70 MB kaynak kullanmasının nedeni bu yeni özellikler mi emin değiliz.

Windows Live Messenger versiyon 2009’a yeni bir arayüz, çok sayıda yeni özellik ve bir parça fazla kaynak kullanımıyla geçiyor.

Artıları

  • Hoş özelleştirilebilir arayüz
  • Harika fotoğraf paylaşma hizmeti
  • Kişi yönetimi için yeni araçlar
  • Sohbetler için tonlarca ifade, göz kırpma ve hoş görünümlü öğe
Eksileri

  • Özel durum mesajı yok
  • Menü düğmeleri rahat değil
  • Kurulum dosyası şişiyor
  • Ana arayüzde reklam var

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: