İçeriğe geç

CPU-Z İndir (Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar)

cpu-z programının ana penceresi

CPU-Z programı bilgisayar sisteminin fonksiyonları ve operasyonları ile ilgili etkileyici veriler sunar. Pek çok teknik ve el yordamıyla yapılacak arama işlemini otomatik olarak halleden bu küçük ve ücretsiz araç, sizlere çok faydalı olacak bilgilerin yer aldığı bir liste sunar.

CPU-Z programını kullanırken hiç zorlanmadım. Çünkü arayüzünde pratik olarak bir komut simgesi yok. Aslında zengin veriler içeren bir rapor okumak gibi düşünebilirsiniz.

CPU-Z Programı Kimler İçin Uygundur?

Gündelik (sıradan) bilgisayar kullanıcıları CPU-Z programından çok fazla yararlanamaz. Çünkü bu programın sunduğu bilgiler ağır bir şekilde veri odaklıdır. Ama teknoloji düşkünleri CPU-Z programının verdiği detaylardan oldukça memnun kalacak.

cpu-z programının ana penceresi

Programın kullanıcı arayüzü toplam 7 sekmeden oluşur. Bu sekmeler içerisinde anakartın üreticisinden tutun da saatin teknik detaylarına kadar her şey bulunmaktadır.

CPU-Z Programı Nasıl Kullanılıyor?

Örneğin yukarıdaki ekran görüntüsü resminde kırmızı çizgiler içinde bulunan sekmelerden CPU sekmesi altında işlemci verileri, Caches sekmesi altına önbellek verileri, Mainboard sekmesi altında anakart verileri, Memory sekmesi altında RAM bellek verileri, Graphics sekmesi atında ekran kartı verileri, Bench sekmesi altında ölçme ve değerlendirme verileri yer almaktadır.

Tüm bu verilerde yüksek teknik terimler ve rakamlar oldukça okunaklı bir biçimde sunulmuştur. Tüm bu verileri el yordamıyla yani manuel olarak arayıp bulmak gerçekten çok daha uzun bir zaman alır.

CPU-Z Artıları ve Eksileri

Fakat bunların dışında programın ekstra bir özelliği yok. Mesela bu verilere eşlik eden çizelgeler ve grafiksel gösterimler çok hoş olurdu. Neticede CPU-Z programı bol miktarda bilgileri okunması kolay bir şekilde sunan ve kullanması çok kolay olan bir yazılımdır.

CPU-Z programı ücretsizdir. Belki sıradan ev kullanıcılar bu verileri görünce kafası karışacağından dolayı programı kapatabilir ama bilgisayarı sevenler ve bu konuda meraklı olanlar gerçekten kendi bilgisayarları hakkında çok fazla bilgi edinebilirler. Sözünü ettiğim bu kişiler için CPU-Z şarttır yani olmazsa olmazdır.

  • Lisans: Ücretsiz
  • Desteklenen İşletim sistemleri: Windows XP,Windows Vista (32 bit),Windows 7 (32 bit),Windows Vista (64 bit),Windows 7 (64 bit),Windows 8,Windows Server,windows 10
  • Boyut: 1,7 MB

CPU-Z İndirmek İçin Tıklayınız

Önemli Uyarı: Alternatif olarak resmi sitesine gidip indirmek isterseniz, buraya tıklayınız. Ayrıca gideceğiniz bu sayfada CPU-Z programının MSI Gaming, Asus ROG, Cooler Master ve GigaByte gibi markalar için özel olarak hazırlanmış versiyonları bulunmaktadır. Bunları da ücretsiz olarak indirebilir ve eğer ekran kartınız yada bilgisayarınız bu markalardan biriyse, programdan daha verimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

Kıymetli Yorumlarınız:

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir