FIFA 11

Futbol oyunlarının zirvesi

Image

FIFA 11, EA’in popüler futbol oyunlar serisinin son oyunu. FIFA 10’a kıyasla bir çok önemli geliştirme içeriyor ve bu da onu gerçek futbolun şaşırtıcı derecede gerçekçi bir simülasyonu ve Pro Evolution Soccer 2011 için ciddi bir rakip haline getiriyor.

FIFA’nın önceki versiyonlarından oldukça etkilenmiş kişiler olarak EA’in bu sağlam futbol simülasyonunu daha ne kadar geliştirebileceğini hayal edemiyorduk. Ancak bu demo versiyonunda yaptığımız birkaç maçtan sonra değişikliklerin sadece kozmetik olmadığını gördük.

Rafine oynanış

FIFA 11’deki oynanışa getirilen yenilikler onu gerçek futbola çok daha yakınlaştırıyor. Yeni Personality+ sistemi, oyuncuların gerçek hayattaki gibi hareket edip oynaması anlamına geliyor. Bu da, örneğin Manchester United’lı Wayne Rooney’nin topa sahip olmadığı sırada pres yapması, forvetteki takım arkadaşı Dimitar Berbatov’un daha sakin biçimde bir şeyler olmasını beklemesi anlamına geliyor!

Yapay zekadaki diğer değişiklikler FIFA 11’i şimdiye kadarki en zevkli versiyon haline getiriyor. Örneğin orta açarken artık birden fazla oyuncunun topa doğru koşmasını görmek normal. Ayrıca oyuncuların FIFA 10’dakinden biraz daha hızlı olduklarını fark edeceksiniz.

FIFA 11’deki başka bir önemli değişiklik de, doğallık hissi veren ve oynanışa yeni bir şeyler katan bir özellik; kaleciyi kontrol edebilme özelliği

.

FIFA 11’de ilk kez elle oynama seçeneği getirilmiş. Bir savunma oyuncusu eğer şutun önünde duruyorsa, engellemek için elini uzatabiliyor. Elle oynama sıklığı gerçek hayattakinden biraz daha fazla, ama bu özelliği kapatabiliyor ya da penaltı durumlarında gerçekleşmemesini seçebiliyorsunuz.

FIFA 11 aynı zamanda size top dağılımı üzerinde daha fazla kontrol veren daha ince bir pas sistemine sahip. Pro Passing özelliği size pasları tartarak daha kesin biçimde ayarlama imkanı sunuyor. Pas repertuarı da genişletilmiş, ve çelme pasları, ayağın dışıyla pas verme, topu kaldırma ve toplara falso verme gibi seçenekleriniz de var.

Beğenmediğimiz değişikliklerden biri, bir güç çubuğuna bağlı olan yeni penaltı vuruşu sistemi. İmleci doğru yerde durdurmak çok zor, çünkü tuşa basmanıza biraz geç tepki veriyor. Bu da FIFA 11’de penaltıdan gol atmayı oldukça zor kılıyor.

Grafiklerdeki değişiklikler

İlk bakışta FIFA 11’in grafikleri önceki versiyondakine göre çok da farklı görünmüyor. Tekrarları ve yakın çekimleri gördükten sonra ise oyuncu benzerliklerinin artık çok daha gerçekçi olduğunu fark ediyorsunuz. EA, oyuncu yüzlerini fotoğraf kullanarak modellemiş ve yüz ifadeleri artık daha çeşitli ve oyuncuya göre değişebiliyor.

FIFA 11’e yapılan başka bir güzel yenilik de oyun içinde kullanma amacıyla kendi ses dosyalarınızı yükleyebilme seçeneği. Kendi tezahüratlarınızı yükleyebilir, gerçek takım tezahüratlarının ses dosyalarını ekleyebilir ve bir takımın sahaya çıktığı sırada çalan müziği belirleyebilirsiniz.

Oyun modları FIFA 11 halen bir çok oyun moduna sahip ve bunlara resmi lisanslı ligler, gösteri maçları, antrenman ve ‘Be a Pro’ dahil. Bu seferki önemli değişiklik ise daha önce Career mode olarak bilinen Manager modunun yeniden düzenlenip ‘Be a Pro’ ile birleştirilmesi. Önce oyuncu olarak başlayıp, oyuncu antrenörü olarak devam ettiğiniz, nihayet tam yetkili bir teknik direktör olduğunuz bu seçenek artık daha kapsamlı.

Bu ilginç yeni özellikler, süper akıllı oynanışla birlikte FIFA 11’i mükemmel bir futbol simülasyonu haline getiriyor.

Artıları

  • Harika grafikler
  • Yeni Personality+ özelliği
  • Çok gerçekçi oynanış
  • Kaleciyi kontrol edebilme
Eksileri

  • Ağır çalışan penaltı vuruşu sistemi

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: