GIMP (2022) Türkçe (64-Bit) Windows Linux Mac İçin

2022’de yenilenen GIMP artık görüntü düzenlemede profesyonel seviyeye ulaştı. 

GIMP Nedir Ne İşe Yarar?

GIMP tamamen ücretsiz bir görüntü işleme programıdır ve Windows’un yanı sıra Linux ile Mac OS sürümleri de bulunmaktadır. Günümüzde Adobe Photoshop’un en iyi ücretsiz alternatifidir ve zaten Photoshop’a her açıdan benzemektedir.

GIMP ile neler yapılabilir?

Fotoğraflarınızı ve resimleri düzenleyebileceğiniz, imaj kompozisyonları ve imaj yazarlığı yapabileceğiniz bu program başka hiçbir ücretsiz resim editöründe bulamayacağınız birçok seçenek ve özelliğe sahip.

Gimp grafik düzenleme aracının, belki de en eğlenceli yeteneği filitreleme seçenekleri. Arka plana bir görsel yerleştirdikten sonra, filitreleme kutusunu açın. Mozaikleme, ışık efektleri, hatta görseli karikatüre çevirme gibi çok hoş bazı seçeneklerle karşılacaksınız.

GIMP daha az araç içerirken, Photoshop üzerinde kullanılabilecek araçlar daha fazladır. Akıllı telefondaki fotoğrafları düzenlemek için GIMP‘i kullanamazsınız, ancak akıllı telefondaki görselleri düzenlemek için Photoshop kullanılabilir.

GIMP PSD açar mı?

Evet, GIMP ile psd dosyalarını açabilir ve düzenleyebilirsiniz.

GIMP Nasıl Kullanılır?

Açık kodun en önemli yazılımlarından biri olarak nitelendirebileceğimiz GIMP isterseniz basit resim düzenleme işlemlerinde Paint gibi kolay kullanımı ile iş görürken, profesyonel çalışmalar yapmak isteyenlere de Photoshop ve benzeri programlarla nerdeyse aynı özellik ve seçenekleri sunarak güçlü bir alternatif konumunda. Resim kalitesinde hiçbir kayıp olmadan birçok efekt kullanabildiğiniz ve ayarlamalar yapabildiğiniz bu program hem resim ve fotoğrafla uğraşan amatör bilgisayar kullanıcılarına hemde profesyonel tasarımcılara hitap ediyor.

Yaptığınız çalışmaları veya elinizde bulunan resim dosyalarının formatlarını değiştirebileceğiniz bu program çok fonksiyonlu bir araç olarak bilgisayarınızda bulundurmanız gereken programlardan biri. GIMP modüler yapısı ile çeşitli eklemeler yapabildiğiniz ve birçok ek özellik ve seçenek ekleyebileceğiniz eklenti (plug-in) destekli bir yapıya sahip. Gelişmiş ve kişiselleştirilebilir arayüzü ile en basit işlemden en kompleks imaj uygulamalarına birçok işlemi yapabilecek şekilde geliştirilen yazılım ücretsiz olmasına rağmen profesyonel programlarla boy ölçüşebilir durumda.

Yeni ikon teması, ölçeklendirilebilir fırçalar, yeniden gözden geçirilmiş seçim araçları, renk menüsü, tam ekran düzenleme seçeneği, geliştirilmiş baskı seçenekleri ve kesme aracı, kırmızı göz kaldırma özelliği, perspektif klonlaması, lens bozma ve daha birçok özellik sizleri bekliyor.

GIMP Kullanım Videosu

GIMP Windows Bilgisayara Nasıl İndirilir?

Aşağıdaki butona basarak GIMP’in 2022 yılında çıkan Türkçe son sürümünü ücretsiz olarak Windows bilgisayara indirebilirsiniz.

İndireceğiniz kurulum dosyasının hem 32-bit hem de 64-bit desteği mevcuttur.

  • Dil: Türkçe
  • Boyut: 72 Mb
  • Lisans: Ücretsiz
  • Platform: Windows tümü

Windows İçin GIMP İNDİR:

indir3.png (213×54)

Alternatif indirme linki

GIMP MAC ve Linux İçin İndir

Mac OS için GIMP indir

Linux için GIMP indir


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: