rufus usb den format atma programı

Rufus Türkçe İndir Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar

Rufus ile çok hızlı ve kolay bir şekilde önyüklenebilir USB bellek oluşturabilirsiniz. Bilgisayara format atmak için hemen  bootable USB bellek hazırlayıp bu USB bellekten direk format atabilirsiniz. Ayrıca USB belleğe format atarak içindeki tüm verileri silmek için de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki görselde programın en son sürümünün ekran görüntüsünü görmektesiniz.

rufus usb den format atma programı

Rufus Neye Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Rufus sayesinde yeni alınan ve içinde henüz işletim sistemi hiç olmayan bir bilgisayara vya DOS üzerinden format atılması gereken bir bilgisayara önyüklenebilir (bootable) USB bellek ile Windows yükleyebilirsiniz. Tabii ki sıradan bir Windows format atma işlemi için de gayet tabii kullanabilirsiniz.

Tamamen ücretsiz lan Rufus rakiplerine göre çok daha pratik ve kullanması çok daha kolaydır. Yine de bu programın alternatiflerini arayanlar için SHAREit veya MoboPlay programlarını önerebilirim.

Rufus ne zaman kullanılır?

  • Windows veya Linux için önyüklenebilir ISO dosyalarından USB yükleme medyası oluşturmak gerektiği zaman.
  • İşletim sisteminin yüklü olmadığı bir bilgisayar sisteminde çalışmanız gerektiğinde.
  • DOS üzerinden BIOS veya diğer yazılımları yüklemek gerektiği zaman.
  • Düşük düzede bir aracı çalıştırmak gerektiğinde.

Rufus Başlıca Özellikleri ve Kullanımı

Rufus programının kullanıcı arayüzü çok temiz ve sadedir. Yalnızca çok az bir teknik bilgi gerektirir. Bu araç sizlere esnek bir bellek yönetimi ve işletim sistemi optimizasyonu imkanı sunuyor.

Seçilen cihaz, disk bölümü, dosya sistemi ve dizi boyutu gibi belirli alanları doldurmanız gerekiyor. Kullanıcı el yordamıyla (yani manuel olarak) istediği etiketi girdikten sonra, USB oluşturma işlemi başlıyor. Tüm adımları tek tek gösteriyor ve işlem bitince de sürücüyü hemen aktif hale getiriyor. Dolayısıyla artık yeni bir flash sürücüye ve bellek çubuğuna format atmak çok daha kolay hale geliyor.

Rufus Ek Araçları

Rufus programının dosya boyutu sadece 994 kb. Bundan dolayı Rufus çalışırken belleği çok az miktarda kullanır. Rufus taşınabilir (kurulumsuz) bir program olduğu için yüklemeye gerek yoktur. Rufus hem 32-bit sistemlerde hem de 64-bit sistemlerde sorunsuz çalışır. Windows 10, Windows 8, Windows 7, Windows Vista ve Windows XP işletim sistemleriyle uyumludur.

Dilerseniz Rufus kullanarak ayrı bir ISO imaj dosyası oluşturabilir ve gerektiği zaman kullanabilirsiniz.

Rufus İndirmek İçin Tıklayınız.

  • Dosya boyutu: 994 kb
  • Lisans: Ücretsiz
  • Dil: Türkçe
  • İşletim sistemi: Tüm Windows sürümlerinde çalışır.
  • Rufus programının resmi web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayınız.

Yayımlandı

kategorisi

yazarı: