Ana Sayfa Araçlar CD - DVD Araçları Virtual CloneDrive İndir (Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar)

Virtual CloneDrive İndir (Nedir Nasıl Kullanılır Ne İşe Yarar)

SlySoft şirketinin ürettiği Virtual CloneDrive sayesinde Windows bilgisayarlarda toplam 15 adet sanal CD ve DVD sürücüsü oluşturabilirsiniz. Üstelik artık Blu-ray diskeri de destekliyor.

Virtual Clonedrive Ana Penceresi Ekran Görüntüsü Resmi

Virtual CloneDrive Neye Yarar

CD ve DVD diskler zamanla yıpranır, çizilir ve bozulurlar. Oysa CD ve DVD disklerin içeriğini bilgisayara kopyalayıp ISO imaj dosyası şeklinde saklayabiliriz. Böylece sakladığınız bu ISO imaj dosyalarını Virtual CloneDrive programıyla oluşturduğumuz sanal sürücülere yerleştirip CD’siz ve DVD’siz çalıştırabiliriz. Yani artık fiziksel CD ve DVD’leri bilgisayarda yedekleyerek evde saklamaktan kurtulabilirsiniz. Üstelik bozulma ve çizilme derdinden de kurtulmuş olursunuz.

Sanal sürücülere disk yerleştirmek ve yerleştirilen diski sürücüden çıkarmak tek tıklamayla kolayca yapılabiliyor.

Virtual CloneDrive Özellikleri ve Kullanımı

Virtual CloneDrive programının sunduğu seçenekler sınırlıdır ama her biri oldukça faydalıdır.  Örneğin en son imaj dosyasını otomatik olarak yerleştirmesini sağlayabilir, girdi ve çıktıları geçici bellekte saklayabilir yada Çıkart (Eject) komutunu etkin hale getirerek yerleştirilmiş bir diski çıkartmasını sağlayabilirsiniz. Tıpkı gerçek bir CD veya DVD diski çıkarttığınız gibi.

Yaptığım testlerde birkaç DVD diskin ISO imaj dosyasını oluşturdum. Ardından Virtual CloneDrive programının sistem tepsisindeki simgesine tıkladım ve açılan menüden sanal sürücünün harfini seçtim. Sürücü’nün alt menüsünden Mount seçeneğine tıkladım. Açılan pencereden bilgisayarımdaki ISO imaj dosyasını seçtim. Windows Gezgini’ne geri döndüğümde yeni sanal sürücü göründü. Kopyalanan CD ve DVD’ler sorunsuz bir şekilde çalıştı. Sürücüye yerleştirilen ISO imaj dosyalarını sürücüden çıkartmak ise çok kolay. Dilerseniz her bir sürücünün geçmişini silebilir veya sadece artık mevcut olmayan imaj dosyalarını temizleyebilirsiniz.

Virtual Clone Drive programı kesinlikle denemeye değer bir araçtır.

  • Boyut: 1,6 MB
  • Lisans: Ücretsiz
  • Desteklenen işletim sistemleri: Windows 2000/XP/XP64/VISTA/VISTA64/Win7/Win7-64/Win8/Win8-64/Win10
  • Üretici: SlySoft

Virtual CloneDrive İndirmek İçin Tıklayınız


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz