virtualbox ekran görüntüsü

VirtualBox İndir (Nedir Nasıl Kullanılır ve Kurulur)

VirtualBox profesyonel seviyede ve açık kaynak kodlu bir sanallaştırma (sanal işletim sistemi kurma) yazılımıdır. Kısacası bilgisayara ekstra ikinci bir işletim sistemi kurmak ve bunlar arasında hızlı ve kolay geçiş yapmak için özel olarak üretilmiştir. Örneğin Windows 10 kullanıyor olabilirsiniz ama test amaçlı veya bazı güzel özelliklerinden dolayı, sanal işletim sistemi programı sayesinde bilgisayara Windows XP’yi ikinci bir işletim sistemi olarak kurabilirsiniz.

Eğer ücretli bir biçimde satın aldığınız sanallaştırma yazılımlarının sunduğu seçeneklerden memnun değilseniz, VirtualBox yazılımını mutlaka denemelisiniz.

virtualbox ekran görüntüsü

VirtualBox Artları

Desteklenen işletim sistemleri: VirtualBox tüm işletim sistemleri ile uyumludur. Yani Mac, Windows, Linux veya Solaris gibi işletim sistemleri üzerinde çalışır. Ayrıca bu işletim sistemlerini sanal olarak yükleyip kullanabilirsiniz.

Bol miktarda bilgi: Açık kaynak kodlu yazılımların avantajlarından biri de, kullanıcı topluluklarının yarattığı yardım ve teknik dokümanların insanlara yardımcı olmasıdır. Böylece programın nasıl kullanıldığını ve ortaya çıkan sorunları nasıl çözeceğinizi kolayca öğrenebilirsiniz.

VirtualBox Eksileri

İşletim sistemi entegrasyonu: Ücretli sanallaştırma programları hem ana işletim sistemi, hem de misafir işletim sistemiyle daha iyi entegre olurlar. Mesela VMWare veya Parallels gibi ücretli programlarda ana sistem ile misafir sistem arasında sürükle bırak yaparak dosyaları transfer edebilirsiniz. Fakat VirtualBox programının böyle bir desteği yoktur.

Aktif teknik destek yok: Sanallaştırma programları genellikle karmaşık olduğu için işler kolayca ters gidebilir. Eğer bu gerçekleşirse, normalde ücretini ödeyip satın aldığınız sanallaştırma programlarının teknik desteğine ve müşteri hizmetlerine kolayca erişim sağlayarak sorunu çözebilirsiniz. Fakat açık kaynak kodlu yazılımlarda bu geçerli değil. Eğer bir sorun yaşarsanız, bu sorunu kendi başınıza çözmeniz gerekir.

VirtualBox: Uzun Lafın Kısası

Eğer ileri seviye bir bilgisayar kullanıcısı olduğunuzu düşünüyorsanız, çevrim içi kaynaklardan faydalanarak yaşadığınız sorunları çözmeyi becerebiliyorsanız ve kendi programınızı yapılandırmayı biliyorsanız, VirtualBox sizin için ideal bir yazılımdır. Boş yere rakiplerine dünyanın parasını ödemeyin.

Fakat diğer taraftan, eğer teknik desteği olan ve eksiksiz bir çözüm paketi istiyorsanız, VirtualBox sizin için ağır kaçabilir. Kullanması daha kolay olan rakiplerini denemeniz daha iyi olur.

VirtualBox programının dosya boyutu sadece 108 MB ve bu gerçekten çok küçük bir rakam.

Tamamen ücretsiz olarak sunulan VirtualBox programı aşağıdaki işletim sistemlerini destekler:

Windows XP, Windows Vista (32 bit), Windows 7 (32 bit), Windows Vista (64 bit), Windows 7 (64 bit), Windows 8,windows 10, Mac OS X, Linux.

VirtualBox İndirmek İçin Tıklayınız

Önemli Uyarı: VirtualBox programını resmi web sitesine giderek doğrudan indirmek için buraya tıklayabilir veya Gezginler sitesinden indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.


Yayımlandı

kategorisi

yazarı: